Kérdése van? Hívjon minket! +36203127660

Blog

Barf alapok

2021.05.06 12:18

Barf  - hogyan is kezdjük el

Mit tartalmaz egy Barf étrend:

- ~40% húsos csont (pl. farhát, nyak, mellcsont...)

- ~40% csont nélküli hús pl.: nyesedékhús, darált hús csont nélkül, combfilé  Ide tartozik még: szív (max. napi 10%-ban adj), zúza, zöldpacal, bőr, zsír, gége, nyelv, gyomor, belek, tüdő (de ne csak ezek tegyék ki a teljes húsadagot)

- ~10% belsőség, ennek a fele máj (máj, vese, lép, tőgy, here)

- ~10% zöldség, gyümölcs

- Étrend-Kiegészítők (olajok, porok)

Ezek az arányok nincsenek kőbe vésve, mindenki saját kutyájával fogja kitapasztalni, mi a számára megfelelő.

A székletből tudhatjuk, ha túl kemény, porzós, akkor valószínűleg a csontosból kevesebb, míg húsból több, ha viszont túl híg akkor több csontost kell adni a kutyusnak!

Azt is vedd figyelembe, hogy egy farháton jóval több husi van, mint egy nyakon vagy mellcsonton!



Mi a napi adag:

Felnőtt kutyáknál az ideális testsúly 2-4 %-ával etetünk

Egy nagy testű átlagos mozgásigényű kutyusnak valószínűleg elég lesz a 2%, míg egy kistestű, vagy nagy mozgásigényű kutyusnak akár 3-4% is kell.

Ha többször etetsz egy nap akkor ezt a mennyiséget osztod el annyi felé ahányszor etetsz.

Kölyök kutyáknál, a várható felnőttkori súlya alapján számolunk, amennyiben ezt nem tudjuk, akkor az alábbi táblázat szerint, az aktuális testsúly %-ában:

2-4 hónapos:  8-10%

4-6 hónapos:  6-8 %

6-8 hónapos:  4-6 %

8-12 hónapos: 3-4 %

12-hónapos kortól: 2-3 %

Minden kutya egyedi, ezért ezek a számok irányadóak, ennél lehet többet vagy kevesebbet is adni, a saját kutyádra szabva.

Milyen húsokkal kezdjünk?

Kezdésnek könnyen emészthető fehér húsokat válasszunk: csirke, nyúl vagy bárány és fokozatosan vezessük be hétről hétre a nehezebben emészthető húsokat.

Hogyan:

Fő a fokozatosság! Ne egyszerre akarjunk neki mindent adni, hanem hétről hétre, fokozatosan vezessük be a különböző hús fajtákat a legkönnyebben emészthető fehér húsokkal kezdve a nehezebben emészthető vörös húsokig, hogy a kutya gyomorsava kellően megerősödjön!

Az átállás viszont legyen radikális. Ha akarsz tarthatsz egy koplalónapot, vagy hagyj ki egy étkezést és a következő adag már csak nyers legyen.

Az első 1-2 hétben 50-50%ban adunk csontos húst és csont nélküli húst. Esetleg még zöldséget adhatsz neki, de akkor az arányok kicsit módosulnak 45-45% hus, csontos hús, 10% zöldség

A harmadik héten már adhatunk neki valamilyen belsőséget, a negyedik héten jöhet egy új husi és ezután minden héten egy-egy új húsfélét vezetünk be az étrendjébe míg el nem jutunk a nehezebben emészthető vörös és vad húsokhoz, a halakat se felejtsük el!

Ezután már bármit adhatunk neki, arra figyeljünk, hogy egy tányéron belül max. 3 féle fehérje forrás legyen!

Fontos: 

- Sertés, vaddisznó hús TILOS, az Aujeszky vírus miatt

- Csontos húst csak nyersen adunk, hőkezelés hatására megkeményedik és szilánkosan törik, ami sérüléseket okozhat a gyomorban

- Tartó csontokat nem adunk

- Nyers burgonya, éretlen paradicsom, avokádó, hagyma TILOS

- Halat és vadhúsokat két hétig fagyasztunk etetés előtt

- Ha teheted ne csak színhússal etess, hagyd rajt a zsírosabb részeket, hiszen a kutya az energiáját elsősorban a zsírokból szerzi, nem a szénhidrátokból!

Máj: A napi belsőség adag fele legyen, ez a napi adag 5%, mivel a májban magas az A vitamin tartalom, ami zsírban oldódó vitamin, ezért ha túl sokat adunk felhalmozódhat a szervezetben, viszont nem elhagyható!

- Szív: Nem kiválasztó szerv, ezért nem a belsőségek közé soroljuk. A husi a számoljuk, viszont a napi adag max. 10%-a lehet szív, vagy egyszer-egyszer kiválthatjuk a hús adagot vele.